Yukarıdaki durumu kader, sorumluluk ve başarı ilişkisi açısından yorumlayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 31 Cevabı
Soru:

Sokaklardan Şampiyonluğa Uzanan Bir Başarı Öyküsü

Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi Şampiyonu olan gençler “Buz bizi uyandırdı. İlk maçlarda 30 sayı fark yedik, şimdi fark atıyoruz.” diyor.
İstanbul’da Zeytinburnu Belediyesi’nin geri dönüştürülebilir atıkların doğaya kazandırılması amacıyla 6 yıl önce hayata geçirdiği “Doğaya Destek Sizden, Buz Pateni Biletiniz Bizden” sosyal sorumluluk projesi, geleceğine kuşkuyla bakan 20 gence umut oldu. Sokaktan buz pistine taşınan bir başarı öyküsü yazan bu gençlerin her biri 6 yıl önce parklarda yatıyor, madde bağımlılığıyla zar zor hayatta kalmaya çalışıyordu. Bazıları geçimini kâğıt toplayarak, mendil satarak sağlıyordu. Zeytinburnu buz pistine gelenlere rahatsızlık vermeye başlayan bu gençleri hayata kazandırmak için belediye örnek bir davranış göstererek sokaktaki çocuklardan bir buz hokeyi takımı kurdu. Zeytinburnu Belediyesi SK Buz Hokeyi Takımı’nda başarı örneği sergileyen bu çocuklar şimdi Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi’nde güçlü takımları geride bırakarak şampiyon oldular.

Yukarıdaki durumu kader, sorumluluk ve başarı ilişkisi açısından yorumlayınız.
Cevap:

Yoksulluk veya kötü alışkanlık bir kader değildir. Bunlar birer tercihtir. Aslında biraz da sosyal ve ekonomik zorunlulukların getirmiş olduğu bir sonuçtur. Burada kaderlerini değiştiren, değiştirirken çevreden de destek gören, azim ve sabırla mücadele ederek hedeflerine ulaşan yaşamlarına değişim katan başarılı insanların öyküleri yer almaktadır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir