Zeytin Dalı Harekatı Nedir?

Zeytin Dalı Harekatı, Türkiyenin güvenliğini sağlamak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  PKK, PYD ve DEAŞ gibi terör örgütlerine yönelik düzenlediği operasyondur.  Harekatte Türkiye’nin yanında Özgür Suriye Ordusu yer almaktadır.

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaştan dolayı Türkiye hedef haline gelmiştir. Suriye sınırından Türkiye’ye birçok saldırı gerçekleşmiştir.

Bu Zeytin Dalı Harekatı’nın  hedefi Suriye’nin kuzeyinde tehdit oluşturan unsurları etkisiz hale getirmektir. Bundan dolayı da sınır güvenliği için önemler alınmaktadır.  Daha önce Afrin’de yaşayan kişilerin tekrar oraya güvenli bir şekilde dönmeleri için Zeytin Dalı Harekatı düzenlenmiştir.

Bu harekat PYD, PKK, YPG olmak üzere Türkiye’yi tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı başlatılmıştır. Afrin’de yaşanan bu kötü olaylar  son buluncaya kadar ve teröristler etkisiz hale gelene kadar bu harekat devam edecektir. Harekat boyunca sivillerin zarar görmemesi için olağanüstü faaliyetler hassas bir şekilde yürütülmektedir.  Afrin’de terör örgütlerinden arındırılan bölgelere Suriye halkı tekrar yerleşmektedir. Oraya yerleşen insanlara  Türkiye tarafından birçok yardım gönderilmektedir. Ayrıca insani yardımlar da yapılmaktadır. Daha önce yapılan Fırat Kalkanı operasyonun da bölgeler güvenli hale geldikten sonra halk tekrardan oraya yerleşmeye başlamışlardır.

Afrin’de de güvenli hale gelen bölgelere harekattan sonra yaklaşık 500 bin Afrin halkının geri döneceği düşünülmektedir. PKK, PYD ve DEAŞ gibi terör örgütleri IŞİD ile iş birliği içerisindedir.

Türkiye bu harekattan olumsuz bir şekilde etkilenmemektedir.  Daha önce yaşanan Fırat Kalkanı operasyonun da Türkiye olumsuz bir şekilde etkilenmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir