Zülfü Livaneli Elia İle Yolculuk Kitap Özeti

Zülfü Livaneli Elia İle Yolculuk Kitap Özeti

“Elia İle Yolculuk” 2017 yılında Karakarga yayınevinden çıkan 120 sayfalık bir kitap. “Elia İle Yolculuk” kitabı Türk Edebiyatının usta kalemlerinden olan Zülfü Livaneli tarafından kaleme alınmış. “Elia İle Yolculuk Kitap Özeti” baktığımızda ise sinema yönetmeni Elia Kazan ile Zülfü Livaneli’nin birlikte çıktığı büyük yolculuğu görüyoruz.

Elia İle Yolculuk kitabından küçük bir bölüm
…Amasya’daki sinema locasında oturup gözlerini perde­ye dikmiş yedi yaşındaki çocuğun, izlediği o filmleri yapan kişiyle bir gün tanışma olasılığı, uzaya gitme hayallerine eş­değer bir akıldışılık taşıyabilirdi ancak. Yıllar sonra, sevgili arkadaşım Yaşar Kemal, “Elia geliyor hadi havaalanına gidip karşılayalım.” dediğinde de aklıma bir arkadaşlık, yıllar süre­cek bir dostluk gelmemişti ama öyle oldu. Hani bazen insan insanla kaynaşır ya; Elia’nm İstanbul’a ilk kez getirdiği karısı Frances, Ülker, Elia ve ben çok yakın dost olduk. Birbirimi­zin evinde kaldık, üst üste kaç yaz Ege denizindeki bir tek­nede tatillerimizi birlikte geçirdik. Elia, eşim Ülker’i o kadar sevdi ki Beyond the Aegean (Ege’nin Ötesinde) adlı son roma­nındaki bir karaktere onun adını vermekte tereddüt etmedi.

Çocukluk sinemamda beyaz perdede devleşen kadın ve erkek oyuncuları bilmeme de, tanımama da olanak yoktu el­bette, zaten çoğu dünyada ışıklı izler bırakarak öldüler ama ne garip ki hayat, Elia’dan tamamen bağımsız bir biçimde, onun Arthur Miller gibi bazı önemli kader arkadaşları ile yolumu kesiştirdi. Hem de olağan sayılamayacak koşullar al­tında, dünyanın uzak köşelerinde. Mesela Kırgızistan’da kar­lı dağların çevrelediği Issık Gölü kıyısında kısrak sütü içer, avlanan kartalları izlerken ya da henüz glasnost ve perestroykayı ilan etmemiş olan Mihail Gorbaçov’la Kremlin’de görüşürken; Reykjavik’ten Ronald Reagan’la yapılan zirve- I den yeni dönmüş olan Komünist Parti Birinci Sekreteri’nin izlenimlerini dinlerken. Bir zamanlar Group Theater’da komünist partiye yakınlık duymuş, daha sonra McCarthy…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir